Sıcak havalarda vücudumuzun nem dengesi değişir ve daha fazla su kaybederiz.

Yaz aylarının başlaması ile artan hava sıcaklıkları iştahsızlığı ve dehidratasyonu (sıvı kaybı) beraberinde getir.Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artar ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışır. Ayrıca sıcaklıkların etkisiyle terleme ile birlikte su ve mineral kaybı oluşur. Bu durumun sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebilir. sıvı kaybının ve iştahsızlığın önüne geçmek, sindirim sistemini rahatlatmak için birkaç öneriyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Az az ve sık sık beslenmeye özen göstermelisiniz. Uyumadan 3-4 saat önce beslenme işini bitirmelisiniz. Böylece hazımsızlık probleminden kurtulabilirsiniz.
  2. Bazı sebze ve meyvelerin büyük bir kısmı sudan oluşur. Havaların ısınmasıyla sıvı içeriği yüksek meyve ve sebzeleri tercih etmek daha uygun olacaktır. Karpuz, kavun, şeftali, üzüm, salatalık, kabak yaz ayları için kurtarıcıdır.
  3. Az yağlı hafif yemekler tercih edilmelidir. Zeytinyağlı sebze yemekleri, proteinli salatalar veya bir kâse yoğurtlu mezeler ile besleyici, doyurucu ve sindirimi kolay bir akşam yemekleri hazırlayabilirsiniz.
  4. Yediğiniz yemeğin ne olduğu kadar nasıl hazırlandığı da önemlidir. Et yemeklerini fırında veya ızgarada pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Sebzeleri pişirme suyuna atmadan haşlanma veya tencere yemeği şeklinde tüketebilirsiniz. Sebzelerin pişirme sularını çorbalar veya makarnalarda kullanabilirsiniz böylece sebzelerden suya geçen vitamin kayıplarını önlemiş olursunuz.
  5. Besinleri iyi çiğneyerek tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Ağızda besinlerin mekanik sindiriminin yanı sıra tükürük ile salgılanan amilaz enzimi ile karbonhidratların kimyasal sindirimi de gerçekleşir. Besinleri iyi çiğnemek midede rahatsızlık hissi oluşmasına engel olur.
  6. Sıcak havalarda kahve ve çay tüketimini azaltmak uygun olacaktır. Kahve ve çay içerisindeki kafein diüretik etki yarattığından vücuttan sıvı kaybına sebep olur. Tüketimin fazla olduğu günlerde su tüketimini de arttırmanız gerektiğini unutmayın.
  7. Dondurma, meyve sorbe ve sütlü tatlılar sıcak havalar için kurtarıcı tatlılardır.
  8. Su tüketimini artırmak yaz aylarında oldukça önemlidir. Su içmek için susamayı beklememeli, en az 12 bardak su içmelisiniz. Özellikle ter ile sıvı ve mineral kaybı arttığından gün içerisinde 2 tane doğal mineralli maden suyu içmeniz uygun olacaktır. Kaybettiğiniz mineralleri böylece vücudunuza geri kazandırabilirsiniz.
  9. Taze sıkılmış soğuk meyve sularını doğal mineralli sular ile karıştırarak farklı yaz içecekleri oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment